| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G51 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.8 in |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), 1/2.76'', 0.64µm, PDAF -8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0'', 1.12µm -2 MP, f/2.4, (depth) |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Capacity: | 5000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Os: | Android 11 |
| Os Version: | 11 |
| Dimensions: | x x mm |
| Weight: | 0 g |
| Sim: | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Colors: | Blue |
| Usd: | ~216 USD |