| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 164.9 x 74.9 x 9 mm (6.49 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight: | 192 g (6.77 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer (market dependant) |
| Colors: | Steel Gray, Aqua Green |
| Usd: | ~205 USD |