| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, PDAF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 144.3 x 73 x 9.5 mm (5.68 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Lunar Grey, Fine Gold, Sapphire Blue |
| Usd: | ~162 USD |