| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G40 Fusion |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, HDR10 |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7 (wide), 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/120fps, 1080p@30/60/240fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired, QC4 |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| Gpu: | Adreno 618 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 169.6 x 75.9 x 9.7 mm (6.68 x 2.99 x 0.38 in) |
| Weight: | 225 g (7.94 oz) |
| Build: | Water repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Dynamic Gray, Frosted Champagne |
| Usd: | ~194 USD |