| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W / 20W wired (market dependent) |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 165.2 x 75.7 x 9.1 mm (6.50 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Phantom Black (Dark Pearl), Pastel Sky |
| Usd: | ~184 USD |