| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G24 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 537 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 537 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 (wide), 0.64µm, PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 163.5 x 74.5 x 8 mm (6.44 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 181 g (6.38 oz) |
| Build: | Water-resistant design |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Matte Charcoal, Ice Green, Blueberry, Pink Lavender |