| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G23 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Panda glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, planned upgrade to Android 14 |
| Dimensions: | 162.7 x 74.7 x 8.2 mm (6.41 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight: | 184.3 g (6.49 oz) |
| Build: | Water-resistant design |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Matte Charcoal, Pearl White, Steel Blue |
| Usd: | ~86 USD |