| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G22 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.5 inches, 103.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired (India) 15W wired (Global) |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 164 x 75 x 8.5 mm (6.46 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pearl White, Iceberg Blue, Cosmic Black, Mint Green |
| Usd: | ~130 USD |