| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G200 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | LCD, 144Hz, HDR10 |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 13 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@24fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 168.1 x 75.5 x 8.9 mm (6.62 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Stellar Blue, Glacier Green |
| Usd: | ~313 USD |