| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G15 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G81 Extreme (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 165.7 x 76 x 8.2 mm (6.52 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gravity Grey, Iguana Green, Sunrise Orange, Sea Blue, Glacier Blue |