| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola Moto G100 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 1080 x 2520 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Main Specs: | Quad camera |
| Main Video: | 6K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) + 8 MP (ultrawide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Os Version: | 11 |
| Dimensions: | 168.4 x 74 x 9.7 mm |
| Weight: | 215 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $588.69 |