| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Stylus 5G (2024) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 107.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, dual-pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 30W wired 15W wireless |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, up to 1 major Android upgrades |
| Dimensions: | 162.6 x 74.8 x 8.3 mm (6.40 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Build: | Stylus Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Caramel Latte, Scarlet Wave |