| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Stylus 5G (2022) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, planned upgrade to Android 13 |
| Dimensions: | 168.9 x 75.8 x 9.3 mm (6.65 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Build: | Stylus Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Steel Blue, Seafoam Green |
| Usd: | ~86 USD |