| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Stylus (2022) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.8 inches, 109.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 170.2 x 75.9 x 9.5 mm (6.70 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight: | 216 g (7.62 oz) |
| Build: | Stylus Water-repellent coating |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Twilight Blue, Metallic Rose |
| Usd: | ~97 USD |