| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Stylus (2021) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.8 inches, 112.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM678 Snapdragon 678 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| Gpu: | Adreno 612 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 169.8 x 77.9 x 9 mm (6.69 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight: | 213 g (7.51 oz) |
| Build: | Stylus Water-repellent coating |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Aurora Black, Aurora White |
| Usd: | ~97 USD |