| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Pure |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.5 inches |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | Dual camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT6762G Helio G25 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3 GB |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Os Version: | 11 |
| Dimensions: | 167.4 x 75.6 x 8.8 mm |
| Weight: | 188 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted) |
| Usd: | $159.99 |