| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Power (2022) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.65µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 167.2 x 76.5 x 9.4 mm (6.58 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight: | 203 g (7.16 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |