| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Power (2021) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 165.3 x 75.9 x 9.5 mm (6.51 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight: | 206.5 g (7.30 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Flash Gray, Polar Silver |
| Usd: | ~65 USD |