| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Play (2024) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 14 |
| Dimensions: | 163.8 x 75 x 8.3 mm (6.45 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Sapphire Blue |
| Usd: | ~86 USD |