| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Capacity: | 2070 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 129.9 x 65.9 x 11.6 mm (5.11 x 2.59 x 0.46 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black (front panel), 7 color options (back panel) |
| Usd: | ~151 USD |