| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G 4G (2nd gen) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Capacity: | 2390 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Dimensions: | 141.5 x 70.7 x 11 mm (5.57 x 2.78 x 0.43 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |