| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G (2025) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.7 inches, 108.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.61µm, PDAF, OIS 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 167.1 x 76.3 x 8.2 mm (6.58 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight: | 193 g (6.81 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Forest Gray, Sapphire Blue |