| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G (2022) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 0.64µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, planned upgrade to Android 13 |
| Dimensions: | 165.4 x 75.8 x 9.4 mm (6.51 x 2.98 x 0.37 in) |
| Weight: | 204 g (7.20 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Moonlight Gray |
| Usd: | ~65 USD |