| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E7i Power |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.51 inches, 102.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 380 nits (typ) |
| Brightness: | 380 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 165.1 x 75.9 x 9.2 mm (6.5 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Tahiti Blue, Coral Red |
| Usd: | ~130 USD |