| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.5 inches, 76.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~296 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0, 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SDM435 Snapdragon 435 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 505 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 149.7 x 72.3 x 8.6 mm (5.89 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight: | 159 g (5.61 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct or Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Starry Black, Navy Blue |
| Usd: | ~140 USD |