| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola Moto E5 Supra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches HD+ |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.0 inches HD+ IPS |
| Main Specs: | Camera Overview (Back/Front): 12 MP / 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP with F2.2 Aperture, LED Flash, 1.12 um Pixel Size |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-core 1.4GHz ARM Cortex A53 CPU |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 308, 500 MHz GPU |
| Ram: | Memory (RAM): 2GB/3GB LPDDR3, 667MHz |
| Storage: | Internal Storage (ROM): 16GB/32GB |
| Expandable: | External Memory Supports Up to 128GB |
| Os: | Android 8.0 Oreo OS |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 75.2 mm x 161.8 mm x 9.4 mm |
| Weight: | 200 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi HotSpot |
| Usb: | Micro USB 2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Light, Accelerometer, Compass, Fingerprint Sensor, Gyroscope |