| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E5 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.25µm, PDAF |
| Main Features: | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W / 15W wired (market dependent) |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 160.9 x 75.3 x 9.4 mm (6.33 x 2.96 x 0.37 in) |
| Weight: | 196.6 g (6.95 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi DirectWi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct - USA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Flash gray, Mineral blue, Fine Gold |
| Usd: | ~184 USD |