| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E5 Play Go |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.2 inches, 69.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~206 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 7.6 mm thickness |
| Weight: | 150.3 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Dark lake, Flash gray |
| Usd: | ~76 USD |