| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 154.4 x 72.2 x 9 mm (6.08 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight: | 174 g (6.14 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (Single SIM model) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Flash gray, Fine Gold |
| Usd: | ~162 USD |