| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E4 Plus (USA) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 155 x 77.5 x 9.6 mm (6.10 x 3.05 x 0.38 in) |
| Weight: | 181 g (6.38 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Iron Gray, Fine Gold |
| Usd: | ~130 USD |