| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 144.7 x 72.3 x 9.3 mm (5.70 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight: | 151 g (5.33 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes (optional) |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity |
| Colors: | Iron Grey, Blush Gold, Oxford Blue |
| Usd: | ~162 USD |