| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 143.8 x 71.6 x 8.5 mm (5.66 x 2.82 x 0.33 in) |
| Weight: | 140.6 g (4.97 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~108 USD |