| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E (2nd gen) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.2, AF |
| Main Features: | Panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2390 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) - 3G modelQualcomm Snapdragon 410 (28 nm) - LTE model |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 - 3G modelQuad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - LTE model |
| Gpu: | Adreno 302 - 3G modelAdreno 306 - LTE model |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0/5.1 (Lollipop) - only XT1527, upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 129.9 x 66.8 x 12.3 mm (5.11 x 2.63 x 0.48 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~140 USD |