| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto E |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4 |
| Main Features: | Panorama, HDR |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1980 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 124.8 x 64.8 x 12.3 mm (4.91 x 2.55 x 0.48 in) |
| Weight: | 142 g (5.01 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~108 USD |