| Brand: | Motorola |
| Model: | MILESTONE XT720 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Xenon flash |
| Main Video: | 720p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@24fps |
| Capacity: | 1390 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 116 x 60.9 x 10.9 mm (4.57 x 2.40 x 0.43 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black Slate |
| Usd: | ~205 USD |