| Brand: | Motorola |
| Model: | MILESTONE |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@24fps |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 115.8 x 60 x 13.7 mm (4.56 x 2.36 x 0.54 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (Android 2.2) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~140 USD |