| Brand: | Motorola |
| Model: | MC55 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.5 inches, 37.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65k colors |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 520 MHz Intel PXA270 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 152 x 77 x 27 mm, 85 cc (5.98 x 3.03 x 1.06 in) |
| Weight: | 336 g (11.85 oz) |
| Build: | Shock resistant Drop resistant up to 1.2m Barcode scanner |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | 1.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |