| Brand: | Motorola |
| Model: | L6 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 113 x 49 x 10.9 mm, 56 cc (4.45 x 1.93 x 0.43 in) |
| Weight: | 86 g (3.03 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |