| Brand: | Motorola |
| Model: | GLEAM Plus WX308 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Body | |
| Dimensions: | 107 x 52.5 x 13.5 mm, 75.8 cc (4.21 x 2.07 x 0.53 in) |
| Weight: | 105g (3.70 oz) |
| Display | |
| Size: | 2.8 inches, 22.3 cm2 (~39.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 400 pi x els, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |