| Brand: | Motorola |
| Model: | G Pure |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4, 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 167.4 x 75.6 x 8.8 mm (6.59 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted) |
| Colors: | Deep Indigo |
| Usd: | ~65 USD |