| Brand: | Motorola |
| Model: | FIRE XT311 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@24fps |
| Capacity: | 1420 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227-1 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 116.5 x 58 x 13.5 mm (4.59 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |