| Brand: | Motorola |
| Model: | EX300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | QSC 6270 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 106 x 56.8 x 14 mm (4.17 x 2.24 x 0.55 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |