| Brand: | Motorola |
| Model: | EX232 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 910 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 105 x 58.4 x 12.9 mm, 88 cc (4.13 x 2.30 x 0.51 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Build: | Dust/water resistant |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~162 USD |