| Brand: | Motorola |
| Model: | ES400 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 27.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7627 |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.5.3 Professional |
| Dimensions: | 129 x 60.4 x 16.4 mm (5.08 x 2.38 x 0.65 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Build: | Splash resistant MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 0.9m Bar code scanner |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |