| Brand: | Motorola |
| Model: | EM35 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 810 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| Dimensions: | 107 x 49.5 x 16 mm, 71.5 cc (4.21 x 1.95 x 0.63 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.5, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |