| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge X30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 700 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.55", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 0.61µm or 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 0.61µm, under display |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 68W wired, 100% in 35 min |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 730 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, MYUI 3.0 |
| Dimensions: | 163.6 x 75.6 x 8.5 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight: | 194 g (6.84 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~454 USD |