| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge S Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 108 MP, ƒ/ 1.9, 1/1.52, (wide), 0.70 µm-8 MP, ƒ/ 3.4, (telephoto), -16 MP, (ultrawide) |
| Main Video: | 8K Video, 4K Video, 1080p video, Slow Motion 960 fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, ƒ/ 2.3, 0.70 µm |
| Capacity: | 4500mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 870 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (1x Cortex A77 3.20 GHz + 3x Cortex A77 2.4 GHz + 4x Cortex A55 1.8 GHz) |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 650 |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11 Red Velvet Cake |
| Os Version: | 11 |
| Dimensions: | 163.0 x 76.0 x 8.0 mm |
| Weight: | 189 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac, WiFi 6 (802.11ax),Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display ,Wi-Fi MiMO |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.1, A2DP, LE, APT-x, LDAC, SBC, AAC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Colors: | Black, White, Blue, Cyan |