| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 inches, 104.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, HDR10, 560 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 560 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 121˚ (ultrawide), 1.0µm, PDAF TOF 3D Auxiliary lens |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED flash, ring flash (macro mode), panorama, HDR |
| Main Video: | 6K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1.0µm 8 MP, f/2.4, 100˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 168.4 x 74 x 9.7 mm (6.63 x 2.91 x 0.38 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Build: | Water repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Silver |
| Usd: | ~270 USD |