| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge Plus 5G UW (2022) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Dimensions: | 163.1 x 76 x 8.8 mm (6.42 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight: | 196g (6.91 oz) |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1080 x 2400 pi x els, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 0.61µm |
| Selfie Features: | HDR |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Capacity: | Li-Po 4800 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |