| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola Edge Plus (2023) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.67 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.67 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps |
| Selfie Specs: | 60 MP (wide) |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 512 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 161.2 x 74 x 8.6 mm |
| Weight: | 203 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 3.2 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display optical fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $819.00 |